O eroare aritmetică: Atunci când aduni PSD + PNL totdeauna rezultatul dă cu minus
Majoritatea oamenilor când au fost puşi în faţa faptului împlinit, PNL aliat cu PSD, şi-au făcut cruce cu limba în cerul gurii şi-au spus în gând pitiu drace !!! Chiar este de Doamne fereşte, mai ales când românii au mai fost fripţi o dată de aceeaşi alianţă, dar cu alţi protagonişti. Un fel de Mărie cu altă pălărie.
Noi, muritorii de rând care nu trăim în sferele înalte ale politicienilor ştim că interesul desparte fraţii şi uneşte cei mai aprigi duşmani, dar nici chiar aşa. Ăştia s-au înjurat şi bălăcărit ca la uşa cortului, şi-au făcut unii celorlalţi reclamaţii la DNA, cum mama lui proces verbal să putem crede că acum vor sta la aceeaşi masă să-şi pună mintea la contribuţie, pentru unii dintre ei se poate pune întrebarea care minte, dar să trecem peste acest aspect şi să ne imaginăm că puţina materie cenuşie de care dispun este pusă să muncească 24 de ore din 24, tot cam atâtea zile cât huzuresc ei prin străinătate pe banii amărâţilor şi să elaboreze idei care să se transforme în legi bune, astfel încât să salveze oamenii din sărăcia în care se zbat.
Vise taică, vise. Pesedeii ştiu că nu sunt bani, dar ca să nu cadă de rahat în faţa propriului electorat ameninţă cu ieşirea de la guvernare, la fel ca predecesorii lor useriştii, care atunci când au fost daţi afară nu ştiau cum să facă să ajungă iar la guvernare. Nimeni nu crede că Ciolacu mai lasă ciolanu. Aruncă şi el săracu, aşa de ochii lumii, nişte petarde fâsâite. Ciolacu ştie foarte bine că după ce şi-a instalat pe repede înainte ciracii în funcţii de demnitate publică, cu sau fără avizul obţinut de la Oficiul Registrului Naţional al Informaţiilor Secrete de Stat (ORNISS), despre acest subiect vom vorbi cu un alt prilej, dacă iese de la guvernare pierde şi fotoliul de preşedinte al PSD. Primul care i-ar cere demisia, aşa cum i-a cerut-o şi lui Liviu Dragnea după ce acesta l-a inventat, ar fi fostul tractorist Paul Stănescu care în ruptul capului nu ar accepta ideea ca fratele lui să-şi piardă funcţia bine plătită din cadrul Agenţiei Naţionale pentru Reglementare în Energie (ANRE) şi câţi ca Paul ar deveni duşmanii lui Ciolacu dacă ar ieşi de la guvernare. Cu alte cuvinte ieşirea de la guvernare a PSD-ului nu este altceva decât încă o minciună sfruntată marca PSD.
A apărut recent într-o publicaţie locală că s-ar putea schimba majoritatea în Consiliul Judeţean Giurgiu pentru că un consilier PNL în şedinţa de consiliu a votat împotriva proiectelor de hotărâri agreate de majoritatea PNL. Am contactat un consilier judeţean care ne-a spus că nu este nimic nou sub soare, că acest consilier este fiul primarului din comuna Prundu şi că aşa procedează de mai mult timp. Atunci mi-am exprimat nedumerirea întrebând: Şi în aceste condiţii va mai fi consilier judeţean PNL ? Da, pentru că domnul preşedinte Beianu este artizanul libertăţii de exprimare a propriilor opinii. Discutăm împreună despre proiecte, dar absolut niciodată nu a încercat să ne impună cum să votăm.
Opozabilă acestei situaţii a fost aceea în care un consilier PSD a votat alături de consilierii PNL. Urmarea: Preşedintele interimar al PSD Giurgiu, deputatul Marian Mina a propus excluderea sa din rândul consilierilor judeţeni.
Această struţo-cămilă reinventată a fost agreată de PSD doar din dorinţa de a poza în salvatorii ţării. A nu se înţelege că ei cu adevărat doresc să facă ceva care să salveze România de la crizele în care se zbate ţara. Crizele pe care acum le trăim sunt realizate cu aportul substanţial al PSD încă după timpul lui Ion Iliescu şi Adrian Năstase. PSD-ul nu face altceva decât propagandă prin manipulare. În sensul că ei zic că vor, dar se opun PNL-iştii.
Aşa că în orice modalitate de calcul ai încerca să aduni PSD + PNL, rezultatul totdeauna va da cu minus pentru români.
I.C.MANDU
