Componenta noului Parlament; Cine sunt deputatii si senatorii din fiecare judet al tarii

Componența noului Parlament, în urma alegerilor parlamentare. Biroul Electoral Central a anunţat, joi, rezultatele finale ale alegerilor. După două ture de redistriburi de mandate, structura noului Parlament cuprinde 465 de deputaţi şi senatori.

 Reprezentarea fiecărui județ în Parlament și ce parlamentari fac parte din noul Legislativ, pe județe: 

BUCUREŞTI                                                              

Bucureștiul este reprezentat în noul Legislativ de 29 de parlamentari, astfel:

 

PSD: Gabriel Petrea, Carmen-Ileana Moldovan, Georgian Pop, Oana-Consuela Florea, Mihăiţă Vîrză, Adriana-Diana Tuşa, Dumitru Chiriţă, Beatrice Tudor, Liviu Ioan Adrian Pleşoianu, Mirela Furtună, Petre-Florin Manole, Aida-Cristina Căruceru

USR: Nicuşor Dan, Cristian Ghinea, Cristian Gabriel Seidler, Oana Bîzgan, Matei Adrian Dobrovie, Claudiu Iulius Gavril Năsui, Cristina Mădălina Prună, Tudor Rareş Pop

ALDE: Constantin Daniel, Florea Damian, Cimpeanu Sorin Mihai, Anton Antonâ

PNL: Adriana Săftoiu, Eugen Nicolăescu, Ovidiu Raeţchi

PMP: Valeriu Steriu, Eugen Tomac

Bucureștiul are, la Senat, 13 locuri de parlamentari. Aceștia sunt:

PSD: Ecaterina Andronescu, Şerban Nicolae, Robert Cazanciuc, Mihnea-Cosmin Costoiu, Ioan Vulpescu

USR: Vlad Alexandrescu, Cristian Ghica, Florina Raluca Presadă, Silvia Monica Dinică

PNL: Leon Dănăilă, Florin Câţu

ALDE: Călin Popescu Tăriceanu

PMP: Traian Băsescu

ALBA

Alba este reprezentată la Camera Deputaţilor de 5 parlamentari.

PNL: Florin Claudiu Roman, Olar Corneliu Răcuci, Claudiu Vasile, Sorin Bumb

PSD: Ioan Dîrzu

Alba are la Senat 2 locuri

PNL: Alexandru Pereş

PSD: Valer-Daniel Breaz

ARAD

Aradul este reprezentat la Camera Deputaţilor de 7 parlamentari, astfel:

PSD: Dorel-Gheorghe Căprar, Florin-Dan Tripa, Adrian Tudor

PNL: Varga Glad-Aurel, Pistru-Popa Eusebiu-Manea

USR: Sergiu Cosmin Vlad

UDMR: Faragó Péter

Aradul are la Senat 3 locuri de parlamentar:

PSD: Mihai-Viorel Fifor

PNL: Cristina Ioan

USR: Adrian Wiener

ARGEŞ

Argeșul e reprezentat în Camera Deputaţilor de 9 parlamentari, astfel:

PSD: Radu-Costin Vasilică, Mircea-Gheorghe Drăghici, Simona Bucura-Oprescu, Nicolae Georgescu, Cătălin-Marian Rădulescu, Nicolae Velcea

PNL: Bica Dănuţ

USR: Liviu Ionuţ Moşteanu

ALDE: Gerea Andrei-Dominic

Argeșul are la Senat 4 locuri:

PSD: Şerban-Constantin Valeca, Gheorghe Marin, Cristina Mariana Stocheci

PNL: Popa Ioan

BACĂU

La Camera Deputaţilor, Bacăul e reprezentat de 10 parlamentari:

PSD: Petru-Gabriel Vlase, Theodora Şotcan, Ionel Floroiu, Lucian Şova, Claudiu-Augustin Ilişanu, Costel Neculai Dunava

PNL: Palăr Ionel, Lungu Tudoriţa

USR: Lucian Daniel Stanciu

ALDE: Avram Constantin

Bacăul are la Senat 4 locuri:

PSD: Adrian-Dragoş Benea, Miron-Alexandru Smarandache

PNL: Fenechiu Daniel

ALDE: Ilie Viorel

BIHOR

Județul Bihor are la Camera Deputaţilor 9 locuri, astfel:

PSD: Gheorghe-Dănuţ Bogdan, Marina-Adelina Coste, Ioan-Sorin Roman

PNL: Ghilea Gavrilă, Chereches Florica, Cupsa Ioan

UDMR: Biro Rozalia, Szabo Odon

USR: Silviu Dehelean

Bihorul are la Senat 4 locuri:

UDMR: Cseke Attila, Derzsi Ákos

PSD: Florian-Dorel Bodog

PNL: Popa Cornel

BISTRIŢA-NĂSĂUD

Bistrița Năsăud are la Camera Deputaţilor 5 locuri de parlamentar:

PSD: Adriana Doina Pană, Vasile Daniel Suciu

PNL: Sighiartău Robert Ionatan

USR: Cristina-Ionela Iurişniţi

PMP: Ionuţ Simionca

La Senat sunt 2 locuri de parlamentar:

PSD: Ioan Deneş

ALDE: Simionca Ioan

BOTOŞANI

La Camera Deputaţilor sunt 6 locuri de parlamentar, din partea Botoșani:

PSD: Tamara-Dorina Ciofu, Mihaela Huncă, Marius Constantin Budăi, Răzvan-Ilie Rotaru, Costel Lupaşcu

PNL: Achiţei Vasile Cristian

La Senat, Botoșani e reprezentat de 3 locuri:

PSD: Doina-Elena Federovici, Lucian Trufin

PNL: Şoptică Costel

BRAŞOV

la Camera Deputaţilor, Brașov are 9 locuri de parlamentar:

PSD: Mihai Valentin Popa, Viorel Chiriac, Roxana Mînzatu, Mihai Mohaci

PNL: Mareş Mara, Andronache Gabriel

USR: Tudor Benga

UDMR: Izabell-Agnes Ambrus

ALDE: Borza Remus-Adrian

La Senat sunt 4 locuri:

PSD: Marius-Alexandru Dunca, Ovidiu-Florin Orţan

PNL: Zamfir Daniel Cătălin

USR: Allen Coliban

BRĂILA

La Camera Deputaţilor – 5 locuri

PSD: Mihai Tudose, Nicu Niţă, Marilena Emilia Meiroşu

PNL: Ioniţă Antoneta, Varga Vasile

Senat – 2 locuri

PSD: Ion Rotaru

ALDE: Ruse Mihai

BUZĂU

Camera Deputaţilor – 7 locuri

PSD: Ion Marcel Ciolacu, Sorin Lazăr, Ionela Viorela Dobrică, Nicolae Sebastian Valentin Radu, Dănuţ Păle

PNL: Romanescu Cristinel

PMP: Adrian Mocanu

Senat – 3 locuri

PSD: Lucian Romaşcanu, Liliana Sbîrnea

PMP: Dorin-Valeriu Bădulescu

CARAŞ-SEVERIN

Caraș Severin are la Camera Deputaţilor 5 locuri de parlamentar, astfel:

PSD: Ion Mocioalcă, Ion Spânu, Luminiţa Maria Jivan

PNL: Schelean-Şomfelean Valeria Daria

PMP: Ion Tăbugan

La Senat sunt două locuri:

PSD: Ioan Narcis Chisăliţă

PNL: Vela Ionel Marcel

CĂLĂRAŞI

Călărași are 4 locuri la Camera Deputaţilor, astfel:

PSD: Eugen Nicolicea, Iulian Iacomi

PNL: Predoiu Marian Cătălin

PMP: George Sefer

La Senat sunt 2 locuri:

PSD: Paţurcă Roxana-Natalia

PNL: Filipescu Răducu George

CLUJ

La Camera Deputaţilor, Clujul are 10 locuri de parlamentar:

PSD: Gabriel Horia Nasra, Cornel Itu, Cristina Burciu

PNL: Stamatian Vasile Florin, Oros Nechita-Adrian, Moldovan Sorin-Dan

USR: Emanuel Dimitru Ungureanu, Adrian Octavian Dohotaru

UDMR: Botond Csoma

ALDE: Steluta Cataniciu

La Senat sunt 4 locuri:

PSD: Vasile Ilea

PNL: Nicoară Marius Petre

USR: Remus Mihai Goţiu

UDMR: László Attila

CONSTANŢA

La Camera Deputaţilor, Constanța e reprezentată în Legislativ de 11 deputați:

PSD: Iulian Iancu, Mircea-Titus Dobre, Ileana-Cristina Dumitrache, Radu Babuş, George-Gabriel Vişan

PNL: Hutuca Bogdan Iulian, Boroianu Robert Aurel

USR: Stelian-Cristian Ion

UDMR: Antal Istvan

ALDE: Mircea Banias

PMP: Robert Turcescu

La Senat sunt 5 locuri:

PSD: Tit-Liviu Brăiloiu, Nicolae Moga, Ştefan Mihu

PNL: Chiţac Vergil

USR: Nicoleta-Ramona Dinu

COVASNA

La Camera Deputaţilor, Covasna are 4 locuri:

UDMR: Eika Benko, Maron Arpad, Jozsef-Gyorgy Kulcsar-Terza

PMP: Octavian Goga

La Senat sunt 2 locuri:

UDMR: Fejér László-Ödön

PMP: Gheorghe Baciu

DÂMBOVIŢA

Dâmbovița are la Camera Deputaţilor  7 locuri de parlamentar:

PSD: Rovana Plumb, Leonardo Badea, Georgeta-Carmen Holban, Corneliu Ştefan, Oana-Silvia Vlăducă

PNL: Preda Cezar

USR: Dumitru Lupescu

La Senat sunt 3 locuri:

PSD: Adrian Ţuţuianu, Titus Corlăţean

PNL: Caracota Iancu

DOLJ

Doljul are la Camera Deputaţilor 10 locuri:

PSD: Lia Olguţa Vasilescu, Ion Călin, Alina Elena Tănăsescu, Alexandra Presură, Florinel Stancu, Eliza Mădălina Peţa

PNL: Giugea Nicolae, Stroe Ionuţ Marian

USR: Adrian-Claudiu Prisnel

ALDE: Ion Cupa

La Senat, Doljul are 4 locuri:

PSD: Iulian Claudiu Manda, Radu Cosmin Preda, Elena Lavinia Craioveanu

PNL: Oprea Mario Ovidiu

GALAŢI

Galațiul are la Camera Deputaţilor 9 locuri de parlamentar:

PSD: Viorel Ştefan, Florin Popa, Lucreţia Roşca, Nicolae Dobrovici-Bacalbaşa, Mitică-Marius Mărgărit

PNL: Dobre Victor Paul

USR: Bogdan Ionel Rodeanu

ALDE: Eugen Durbacă

PMP: Cătălin Cristache

La Senat sunt 4 locuri:

PSD: Ionel-Daniel Butunoi, Nicolae Marin

PNL: Stângă George Cătălin

USR: George-Edward Dircă

GIURGIU

Județul Giurgiu are la Camera Deputaţilor 4 locuri de parlamentar:

PSD: Răzvan-Alexandru Cuc, Ioan Alexandru Andrei, Cristina-Elena Dinu

ALDE: Petcu Toma Florin

La Senat sunt 2 locuri:

PSD: Niculae Bădălău, Ovidiu Cristian Dan Marciu

GORJ

Gorjul e reprezentat la Camera Deputaţilor de 5 locuri de parlamentar:

PSD: Victor-Viorel Ponta, Mihai Weber, Alin Vasile Văcaru, Elvira Şarapatin

PNL: Dan Vîlceanu

La Senat sunt 2 locuri:

PSD: Florin Cârciumaru

ALDE: Iriza Scarlat

HARGHITA

Harghita are la Camera Deputaţilor 5 locuri de parlamentar, toți de la UDMR:

UDMR: Kelemen Hunor, Korodi Attila, Bende Sandor, Benedek Zakarias, Sebestyen Csaba-Istvan

La Senat sunt 2 locuri:

UDMR: Verestóy Attila, Tánczos Barna

HUNEDOARA

Hunedoara e prezentantată în Camera Deputaţilor de  6 parlamentari:

PSD: Laurenţiu Nistor, Natalia-Elena Intotero, Ilie Toma, Petru-Sorin Marica

PNL: Heiuş Lucian

ALDE: Surgent Marius-Gheorghe

La Senat sunt 3 locuri:

PSD: Cornel-Cristian Resmeriţă, Viorel Salan

PNL: Hărău Eleonora Carmen

IALOMIŢA

La Camera Deputaţilor sunt 4 parlamentari de Ialomița de la PSD și PNL:

PSD: Mihăiţă Găină, Andrei Pop, Ştefan Muşoiu

PNL: Gheorghe Tinel

La Senat sunt 2 locuri:

PSD: Marian Pavel

PMP: Gabi Ionaşcu

IAŞI

Iași-ul are la Camera Deputaţilor  12 parlamentari:

PSD: Camelia Gavrilă, Nicolae Bănicioiu, Tudor Ciuhodaru, Vasile Cîtea, Silviu Nicu Macovei, Vasile Axinte

PNL: Bodea Marius, Oprea Dumitru, Alexe Costel

USR: Cosette-Paula Chichirău

ALDE: Varujan Vosganian

PMP: Petru Movilă

La Senat sunt 5 locuri:

PSD: Doru Adrian Pănescu, Victorel Lupu, Vasile Toma

PNL: Scântei Laura Iuliana

USR: Dan Lungu

ILFOV

Ilfovul are la Camera Deputaţilor 5 parlamentari, astfel:

PSD: Alexandra-Corina Bogaciu, Constantin Cătălin Zamfira

PNL: Gheorghe Andrei Daniel, Culeafa Mihai

USR: Cornel Zainea

La Senat sunt 2 locuri:

PSD: Emanuel-Gabriel Botnariu

PNL: Pauliuc Nicoleta

MARAMUREŞ

Maramureșul are la Camera Deputaţilor 7 locuri de deputați:

PSD: Gheorghe Şimon, Marius-Sorin-Ovidiu Bota, Călin-Vasile-Andrei Matei

PNL: Cherecheş Viorica

USR: Vlad Emanuel Duruş

UDMR: Apjok Norbert

PMP: Adrian Todoran

La Senat sunt 3 locuri:

PSD: Sorina Pintea

PMP: Severica Rodica Covaciu

MEHEDINŢI

La Camera Deputaţilor sunt 4 locuri de parlamentar:

PSD: Constantin Truşcă, Vlad Bontea, Alexandru Bălănescu

PNL: Popescu Virgil Daniel

La Senat sunt 2 locuri

PSD: Liviu-Lucian Mazilu

ALDE: Sibinescu Ionut

MUREŞ

Mureșul e reprezentat în Camera Deputaţilor de 8 parlamentari:

PSD: Corneliu-Florin Buicu, Gheorghe-Dinu Socotar

PNL: Oprişcan Mihai Doru

USR: Lavinia Abu Amra

UDMR: Vass Levente, Csép Andrea, Biró Zsolt

PMP: Marius Paşcan

La Senat sunt 4 locuri:

PSD: Aurel-Horea Soporan

PNL: Chirteş Ioan Cristian

UDMR: Novák Csaba-Zoltán, Császár Károly Zsolt

NEAMŢ

La Camera Deputaţilor sunt 8 parlamentari de Neamț:

PSD: Ioan Munteanu, Dănuţ Andruşca, Ciprian-Constantin Şerban, Alexandru Rotaru, Neculai Iftimie

PNL: Cozmanciuc Mugur, Leoreanu Laurenţiu

USR: Iulian Bulai

La Senat sunt 3 parlamentari:

PSD: Emilia Arcan, Dan Manoliu

PNL: Ţapu Nazare Eugen

OLT

La Olt, la Camera Deputaţilor sunt 6 parlamentari:

PSD: Florin Iordache, Dan Ciocan, Alexandru Stănescu, Marius-Ionel Iancu

PNL: Ştirbu Gigel Sorinel

ALDE: Niţă Mihai

la Senat, Oltul e reprezentat de 3 locuri:

PSD: Paul Stănescu, Renică Diaconescu

PNL: Mirea Siminica

PRAHOVA

Prahova are la Camera Deputaţilor 11 locuri în Legislativ:

PSD: Rodica Paraschiv, Cornel Nanu, Andrei Nicolae, Laura-Mihaela Moagher, Ludmila Sfîrloagă

PNL: Ionescu George, Prisca Răzvan Sorin, Anastase Roberta Alma

USR: Dan Răzvan Rădulescu

ALDE: Gavrilescu Graţiela

PMP: Cătălina Bozianu

La Senat sunt 5 locuri:

PSD: Emanoil Savin, Ştefan-Radu Oprea

PNL: Dumitrescu Iulian

USR: George Nicolae Marussi

ALDE: Teodor Meleşcanu

SATU MARE

Satu Mare are la Camera Deputaţilor 5 locuri:

PSD: Ioana Bran, Octavian Petric

PNL: Nicoară Romeo Florin

UDMR: Magyar Lóránd, Erdei-Dolóczki István

la Senat sunt 2 locuri:

PSD: Gabriel-Beniamin Leş

UDMR: Turos Lóránd

SĂLAJ

Sălajul are la Camera Deputaţilor 4 locuri:

PSD: Iuliu Nosa

PNL: Bode Lucian Nicolae

UDMR: Seres Denes

PMP: Liviu Ioan Balint

La Senat sunt 2 locuri:

PSD: Gheorghe Pop

PMP: Vasile Cristian Lungu

SIBIU

Sibiul are în Camera Deputaţilor 6 parlamentari:

PSD: Ovidiu-Ioan Sitterli, Ioan Terea

PNL: Raluca Turcan, Nicolae Neagu, Constantin Şovăială

USR: Ilie-Dan Barna

La Senat are 3 locuri:

PSD: Viorel Arcaş, Nicolae Avram

PNL: Mircea Cazan

SUCEAVA

Suceava are la Camera Deputaţilor 10 parlamentari:

PSD: Eugen Bejinariu, Maricela Cobuz, Cătălin-Ioan Nechifor, Alexandru Rădulescu, Emilian-Iuliu Havrici

PNL: Bălan Ioan, Fador Angelica, Gheorghiu Bogdan, Mihălescul Dumitru

ALDE: Baisanu Stefan-Alexandru

La Senat sunt 4 locuri:

PSD: Ioan Stan, Virginel Iordache

PNL: Cadariu Constantin Daniel

ALDE: Niţă Ilie

TELEORMAN

La Camera Deputaţilor sunt 5 parlamentari de Teleorman:

PSD: Nicolae Liviu Dragnea, Adrian Ionuţ Gâdea, Valentin Gabriel Boboc

PNL: Calista Mara Daniela

ALDE: Calota Florica Ica

La Senat sunt 2 locuri:

PSD: Carmen Daniela Dan

PNL: Pîrvulescu Eugen

TIMIŞ

Timișul e reprezentat la Camera Deputaţilor de 10 parlamentari:

PSD: Călin-Ionel Dobra, Alfred-Robert Simonis, Radu-Adrian Pau, Bianca-Miruna Gavriliţă

PNL: Marilen Pirtea, Ben Oni Ardelean, Pavel Popescu

USR: Cătălin Drulă

ALDE: Cucsa Marian Gheorghe

PMP: Cornel Sămărtinean

la Senat sunt 4 locuri:

PSD: Eugen Dogariu, Adrian-Nicolae Diaconu

PNL: Alina Gorghiu

USR: Nicu Fălcoi

TULCEA

La Camera Deputaţilor, Tulcea are 4 locuri de parlamentar:

PSD: Andaluzia Luca, Lucian-Eduard Simion

PNL: Gudu Vasile, Siscu George

La Senat sunt 2 locuri:

PSD: Eugen-Orlando Teodorovici

PMP: Ion Ganea

VASLUI

Vaslui are la Camera Deputaţilor 7 locuri:

PSD: Adrian Solomon, Ana Birchall, Irinel Ioan Stativă, Aurel Căciulă

PNL: Olteanu Daniel

USR: Mihai-Cătălin Botez

PMP: Corneliu Bichineţ

La Senat sunt 3 locuri:

PSD: Gabriela Creţu, Doina Silistru

ALDE: Hadârcă Ion

VÂLCEA

Vâlcea are la Camera Deputaţilor 6 locuri de deputat:

PSD: Vasile Cocoş, Daniela Oteşanu, Ştefan-Ovidiu Popa, Eugen Neaţă

PNL: Buican Cristian

ALDE: Lovin Dumitru

La Senat sunt 2 locuri:

PSD: Bogdan Constantin Matei

PNL: Bulacu Romulus

VRANCEA

La Camera Deputaţilor, Vrancea are în Legislativ 5 locuri:

PSD: Angel Tîlvăr, Dragoş-Petruţ Bârlădeanu, Nicuşor Halici, Tudoriţa-Rodica Boboc

PNL: Ştefan Ion

La Senat sunt 2 locuri:

PSD: Cristian-Sorin Dumitrescu

PNL: Toma Cătălin Dumitru

DIASPORA

La Camera Deputaţilor, diaspora are 4 locuri:

PNL: Mihai Voicu

USR: Manuel Costescu

PMP: Constantin Codreanu, Doru Petrişor Coliu

La Senat sunt 2 locuri:

PNL: Viorel Riceard Badea

USR: Radu Mihail

Grupul minorităţilor naţionale

Ecaterina Orbean, Varujan Pambuccian, Silviu Vexler, Miron Ignat, Daniel Vasile, Slavoliub Adnagi, Ibraim Iusein, Petronela-Mihaela Csokany, Bogdan Alin Stoica, Mariana-Venera Popescu, Dragoş Gabriel Zisopol, Giurgeci Slobodan Ghera, Ovidiu Ganţ, Victoria Longher, Andi Gabriel Grosaru, Iulius Firczak.

 






Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *